infertilite-sik-sorulan-sorular

Çiftlerle Görüşme

Çiftlerle Görüşme

infertilite-sik-sorulan-sorular

Gebe kalamama nedeninin araştırılmasında çifti tanımanın büyük yararı vardır. Çiftle ilk görüşme esnasında onlara bazı sorular sorularak onların geçmişlerini ve şu andaki sağlık durumlarını anlamak gerekir. Bu ilk görüşme esnasinda üzerinde durulmasi gereken hususlar şunlardır:

ciftlerin-bilgilendirilmesi

  • Hastanın adet düzeni hakkında bilgi edinilmelidir. Ilk adetini kaç yaşında gördüğü, her ay düzenli adet görüp görmediği öğrenilmelidir. Adetlerinin arası bir aydan fazla olanlarda, düzensiz adet görenlerde, vücudunun çeşitli yerlerindeki kıllanmada artış olanlarda ve şişman hastalarda büyük olasılıkla yumurtlama bozukluğu ile karşılaşılır.
  • Daha önce geçirilen hastalık ve operasyon olup olmadığı öğrenilmelidir. Geçirilmiş pelvik enfeksiyonlar tubalarda ve tuba peritoneal bölgede çeşitli patolojilere yol açarak infertilite (kısırlık ) nedeni olabilirler. Geçirilen pelvik operasyonlar da fallop tüpleri ile çevresindeki dokular arasında yapışıklıklara sebep olarak infertiliteye yol açabilirler.
  • Radyoterapi veya kemoterapi yapılmış hastalarda overlerde ve testislerdeki germ hücreleri (yumurta veya sperm yapan hüçreler) tahrip olabilir.
  • Adet ve cinsel ilişki esnasında ağrı olup olmadığı sorulmalıdır. Bir infertilite hastasında adet esnasında ağrı hissediliyorsa, cinsel ilişkide ağrı duyuluyorsa endometriosis olasılığı akla gelmelidir.
  • Düzenli bir cinsel yaşamları olup olmadığı da sorgulanmalıdır. Bazen kadında veya erkekteki psikolojik stres veya organik bir patoloji sonucu cinsel ilişki gerçekleşemeyebilir.
  • Daha önce gebe kalmamak için koruyucu bir önlem alınıp alınmadığı da sorulması gereken bir husustur. Rahim içi araç kullananlarda az da olsa pelvik enfeksiyon geçirme riski vardır. Bu nedenle hiç doğum yapmamış kadınlara gebeliği önlemek amacıyla ilk seçenek olarak rahim içi araç kullanmamaları tavsiye edilmektedir.
  • Sigara içimi de gebe kalabilme oranını etkilemektedir. Günde ortalama 15 adetten fazla sigara içenlerde yumurta kalitesinde, rahim ağzındaki akıntının yapısında ve erkeklerde sperm yapımında bozukluklar olabileceği belirtilmektedir. Sigara içimi ayni zamanda düşük yapma ve düşük doğum ağırlıklı çocuk doğurma oranını da arttırmaktadır. Benzer etkiler alkol ve uyuşturucu kullanımı için de geçerlidir.
  • Göğüs uçlarından bir akıntı olup olmadığının öğrenilmesinde de yarar vardır. Dünya Sağlık Teşkilatı verileri üreme çağındaki kadınların % 10’ nunda galaktore görüldüğünü, bunların % 20 sinde de ayni zamanda Prolaktin hormonunda yükseklik olduğunu göstermektedir. Prolaktin artışına paralel olarak adet düzeninde ve yumurtlama da bozukluklar oluşur.
  • Erkeğe de geçirdiği hastalık ve operasyonlar, sigara, alkol kullanıp kullanmadığı sorulmalıdır. Bundan sonra hastanın fizik muayenesi yapılmalı ve gebe kalamamaya sebep olabilecek patolojiler araştırılmalıdır.

Fizik Muayene

Erkek tipi bir kıllanmanın görülmesi çoğu kez endokrin bir patolojinin göstergesidir. Hiç adet göremeyen hastalarda sekonder seks karakterleri denen memelerin gelişmesi , koltuk altı ve genital bölgenin kıllanmasına bakılır. Fizik muayeneden sonra jinekolojik muayeneye geçilir.

Jinekolojik muayenede vulvaya, vajinaya ve rahim ağzına bakılır, buralarda bir patoloji olup olmadığı araştırılır. Daha sonra uterusun büyüklüğüne, şekline,etraf dokularla olan ilişkisine, tüplerde ve yumurtalıklarda ele gelen bir patoloji ve hassasiyetin olup olmadığına bakılır. Jinekolojik muayenenin bir ultrason muayenesiyle sonlandırılmasında yarar vardır.Muayeneyi takiben infertilite tetkiklerine geçilir. Muayene bulguları ve çiftle görüşme esnasında elde edinilen bilgiler tetkiklerdeki öncelik sırası ve özellikle üzerinde durulması gereken tetkikler konusunda bizi yönlendirebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın