erkek-infertilitesi

Erkek İnfertilitesinde Kullanılan Diğer Yöntemler

Erkek İnfertilitesinde Kullanılan Diğer Yöntemler

erkek-infertilitesi

Azospermisi olan, yani sperm analizinde hiç sperm bulunamayan hastaların çoğunda testisten yada epididimden alınan sperm hücreleri ile mikroenjeksiyon ( ICSI ) işlemi yapılabilmektedir. Böylece bu bireylere de çocuk sahibi olma şansı sağlanmaktadır. Bu işlemlerde epididim veya testisten alınan biyopsi örnekleri laboratuarda sperm varlığı açısından incelenir. Elde edilen spermler anne adayından toplanan yumurtalara enjekte edilir. Gelişen embriyolardan en kaliteli olanları anne adayının yaşına göre belirlenecek sayıda uterus kavitesine transfer edilir.

  • PESA ( Perkütan Epididimal Sperm Aspirasyonu ) : Epididimden perkütan girişim yoluyla örnek alınmasıdır.
  • MESA ( Mikrocerrehi ile Epididimal Sperm Aspirasyonu ) : Epididimden mikroskop yardımıyla aspirasyonla örnek alınmasıdır.
  • TESA ( Testiküler sperm aspirasyonu ) : Testis dokusundan aspirasyonla örnek alınması.
  • TESE ( Testiküler sperm ekstarksiyonu ) : Açık cerrahi yolu ile testis dokusundan parça alınması. Alınan parça içinde sperm aranması.
  • MİKRO – TESE : TESE işleminin mikroskop altında yapılmasıdır. Bu yöntemle testiste sperm üretiminin olduğu bölgeler daha rahat seçilebilmektedir. Sperm bulma şansı bu teknikle daha yüksektir
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın